Wpływ promieniowania UV na lakier samochodowy

Każdy właściciel samochodu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że promienie UV są szkodliwe, ale niewiele już osób wie dlaczego. W tym krótkim artykule wyjaśnione zostało pojęcie promieniowania, wpływu na lakier auta i propozycje rozwiązań.

Czym jest promieniowanie UV?

Promieniowanie UV to inaczej mówiąc ultrafiolet albo po prostu promieniowanie ultrafioletowe. Jest to niewidzialne dla człowieka promieniowanie elektromagnetyczne.

Promieniowanie słoneczne w dużej części odbijane jest i pochłaniane przez warstwy ziemskiej atmosfery, ale jakieś 50% i tak dociera do nas, zapewniając przede wszystkim ciepło i kilka innych ważnych aspektów dla życia.

Co wpływa na uszkodzenie lakieru auta?

Okazuje się, że głównym czynnikiem uszkadzającym lakier, jest dokładnie ten sam, który szkodzi i postarza naszą ludzką skórę. Skutkiem ubocznym promieniowania UV jest znaczący wzrost temperatury na lakier samochodu.

Szybkie zmiany temperatur powodują sprężanie i rozprężanie wiązek lakieru, co może doprowadzić do degradacji. Dodatkowo zmieniają kształt powłoki lakierniczej, doprowadzając do pęknięcia i płowienia. Właśnie przez to elementy stają się podatne na korozje i trzeba je ponownie lakierować.

Jak zabezpieczyć auto przed skutkami ekspozycji lakieru na promieniowanie UV?

Istnieje kilka metod umożliwiających dobre zabezpieczenia auta. Najpopularniejsze z nich to:

  • unikanie promieniowania UV,
  • powłoki ceramiczne,
  • woski samochodowe,
  • folie ochronne,
  • nanotechnologia.

Hydrofobowe impregnaty do lakieru samochodowego stały się przełomem w pielęgnacji samochodu. Są tak skuteczne, ponieważ mają zdolność do penetracji w głąb lakieru cząstek aktywnych.

Związki krzemu wnikają w mikropory lakieru i wiążą się z nimi na stałe. W ten sposób skutecznie chronią przed wnikaniem niepożądanych zanieczyszczeń.

Jakie korzyści niesie dla samochodu nanotechnologia?

  • zabezpieczenie lakieru na wiele miesięcy przed pogodą, solą i zanieczyszczeniami drogowymi,
  • zminimalizowanie blaknięcia lakieru i płowienia – tzw. oksydacja powłoki lakierniczej,
  • wydobycie blasku i głębi koloru z lakierowanej powierzchni,
  • wydłużenie żywotności lakieru,
  • brak konieczności częstego mycia i woskowania samochodu.

Decydując się na konkretny zestaw zabezpieczeń dla swojego auta, warto skorzystać z porad specjalistów w tym zakresie. Zdecydowana większość doświadczonych detailerów, szybko i profesjonalne doradzi przy wyborze odpowiednich preparatów.